کمر درد یا درد کمرچیست؟ ونکات مهم برای پیشگیری و درمان آن

کمر درد یا درد کمر و دیسک کمر-جملاتی که متاسفانه از اکثر افراد جامعه میشنویم که آنها را گرفتار کرده است-با این روش ها خود را بهبود دهید…

کمردرد یکی از شایعترین دردهای مزمن است که حدود 80 درصد مردم حداقل یکبار طعم آن را چشیدهاند! کمردرد دلایل بسیار گوناگونی میتواند داشته باشد چرا عناصر مهمی نظیر ماهیچه ها، تاندونها، رباط ها، اعصاب نخاعی، عروق خونی، مهره ها، دیسک ها و… در این بخش از بدن تجمیع شده اند و عملکرد نامطلوب هریک از این عناصر میتواند باعث بروز درد در همان ناحیه یا نواحی دیگر شود. به همین دلیل تشخیص کمردرد کمی دشوار است.
برای تشخیص علت کمردرد نیاز است ابتدا به پزشک معالج مراجعه نمایید تا به کمک آزمونهای بالینی و آزمایشگاهی، تصویربرداری پزشکی و… علت یا عوامل اصلی کمردرد مشخص گردد.

عوامل شایع بروز کمردرد

همانطور که گفتید کمردرد میتواند عوامل مختلفی داشته باشد. یکی از مهمترین عوامل بروز کمردرد سبک زندگی نامناسب است. شرایط کاری خاص، عدم تحرک و فعالیت ورزشی، نشستنهای طولانی مدت و عدم استقرار صحیح بدن و رعایت نکات صحیح نشستن پشت میز، عادات بد هنگام نشستن و خوابیدن، جابهجایی وسایل سنگین و… میتواند باعث بروز هر یک از عوامل و بیماری های مرتبط با کمردرد گردد. این موارد باعث شده کمردرد در افراد جوان نیز به وفور یافت شود و این زنگ خطری برای سلامت عمومی است.

در ادامه به این عوامل مهمی که باعث بروز درد در نواحی کمر و ستون فقرات می شود اشاره ای خواهیم داشت:

عضلات و استخوان ها

بیشترین دلیل بروز کمردرد مربوط به استخوان ها و عضلات است. (حدود 90 درصد) بنابراین اگر شما نیز مبتلا به درد کمر هستید بهتر است ابتدا عوامل مکانیکی نظیر عضلات و استخوان ها را بررسی نمایید.
به عنوان مثال انواع شکستگی ها، دررفتگی ها، جابه جایی و انحراف مهره ستون فقرات در بافتهای استخوانی، کشیدگی ها در بافتهای عضلانی و پیچ خوردگی و فشار بیش از حد بر روی اعصاب نخاعی از مهمترین عوامل مکانیکی درد کمر به شمار میروند.
اختلالات و انحراف ستون فقرات مانند اسکولیوز، کیفوز و یا قوز پشتی و گودی کمر نیز میتواند از دلایل اصلی بروز درد در نواحی کمری باشد.

کمر درد

                                        (خرید کفش اسپرت زنانه پیشنهاد ما برای حل کمر درد بانوان است)

درد سیاتیک

یکی دیگر از عوامل مهم بروز کمردرد فشار بر روی عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک یکی از بزرگترین اعصاب بدن است که از ناحیه تحتانی ستون فقرات به سمت باسن، پشت ران و ساق پا میرود.
اگر کمردرد شما حالت تیر کشیدگی دارد و درد تا ساق پا و یا پشت ران شمامیرسد به احتمال بسیار مربوط به آسیب و درگیری در نواحی مختلف عصب سیاتیک است.

کمر درد مردان

      (خرید کفش های کتانی مردانه باعث پیشگیری دیسک کمر خواهند شد)

آرتروز کمر

آرتروز بیشتر در میانسالان و سالمندان شایع است. در بیماری آرتروز مفاصل دچار مشکل می شوند و به خوبی قبل قابل انعطاف نیستند. در چنین شرایطی انواع دردهای حرکتی در ناحیه آرتروز بروز پیدا میکند.
در صورت بروز آرتروز در مفاصل ستون فقرات این درد به صورت کمردرد ظاهر شده و خصوصاً در ابتدای روز و هنگام برخواستن از خواب شدت می یابد. البته این درد در طول روز با فعالیت بدنی کمی تخفیف می یابد ولی حرکات مفاصل خشک و همراه با درد خواهد بود.

دیسک کمر

                                   (خرید کفش های طبی مردانه بهترین گزینه درمان کمر درد آقایان است)

دردهای با منشأ خارجی

برخی از عوامل کمردرد لزوماً در بخش کمر نیستند. یعنی عناصر موجود در کمر باعث بروز درد نمی شوند. در چنین شرایطی یک عامل خارج از ناحیه کمر باعث بروز درد و تیر کشیدگی در ناحیه کمر میشود. به عنوان مثال بیماریهای مربوط به دستگاه گوارش نظیر زخم معده، بیماریهای مربوط به دستگاه ادراری نظیر سنگ کلیه و پروستات، بیماری های دستگاه تناسلی نظیر انواع زخم و تومور میتوانند باعث بروز کمردرد شوند.

درمان کمر درد

  بانوان برای کاهش درد دیسک کمر باید کفش های اسپرت زنانه را برای پیاده روی برگزینند

بیرون زدگی دیسک

بیرون زدگی دیسک را میتوان از عوامل مکانیکی برشمرد. دیسک در کمر در واقع یک بالشتک لاستیکی بین استخوان ها و مهره ها هستند که وظیفه جذب فشار و کاهش شوک به کمر را دارند.

بیرون زدگی دیسک

                     (فروشگاه اینترنتی کفش شیک کار را برای خرید کفش های مخصوص کمر درد انتخاب کنید)

با افزایش سن و یا سبک زندگی نامناسب این دیسک ها تضعیف شده و به مرور آسیب پذیر میشوند در چنین شرایط بیرون زدگی یا پارگی دیسک ایجاد شده و باعث بروز درد می شوند. مشکلات مربوط به دیسک بسیار شایع است و ممکن است براثر حرکات ناگهانی یا برداشتن بار سنگین ایجاد شود. گاهی ممکن است اثرات آسیب دیسک کمر بسیار شدید و دردناک باشد و زندگی طبیعی فرد مختلف شود.

عروق خونی

عروق خونی بدن یعنی سرخرگها و سیاهرگها نیز در بروز کمردرد تأثیر بسزایی دارند. به عنوان مثال انسداد رگ ها، بروز انواع فشارهای نامتعارف به رگ های مهره ای، انواع نارسایی ها و… میتواند باعث بروز دردهای ناحیه کمری و ستون فقرات شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نیز یکی از عوامل بروز کمردرد است. این مشکل نیز در افراد بالای 60 سال بیشتر دیده می شود گرچه برخی جوانترها نیز به این درد دچار هستند. دردهای مرتبط با تنگی کامل نخاعی به دلیل فشار بر روی اعصاب پا و بیشتر در پایین ستون فقرات و همچنین پاها نمود پیدا میکند و در اثر راه رفتن یا ایستادن تشدید میشود. در صورت نشستن و خوابیدن درد بهبود می یابد.

دردهای روانی

گاهی اوقات درد اصلاً منشأ خاصی ندارد. چراکه اصلاً دردی وجود ندارد و فرد به دلایل روانی نظیر بروز افسردگی و یا با هدف تمارض دردهای ناحیه کمری را مطرح میکند. تشخیص عوامل روانی توسط پزشک بسیار سخت است. خصوصاً زمانی که با سایر عوامل همراه ذکر شده همراه باشد.

تومورهای بدخیم و خوشخیم

همانطور که بالاتر هم عنوان شد وجود تومور در بدن خصوصاً تومورهایی که در ناحیه ستون فقرات ایجاد میشوند میتواند باعث ایجاد فشار بر روی اعصاب نخاعی و درنتیجه بروز کمردرد شوند.

بیماریهای عفونی

عفونت های مختلف نظیر عفونت های قارچی، تب مالت و … نیز می توانند باعث بروز کمردرد شوند. در چنین شرایطی آزمایش های پزشکی و نمونه برداریهای آزمایشگاهی نیاز است تا پزشک قادر به تشخیص بیماری باشد.

روشهای تشخیص عوامل کمردرد توسط پزشک

پزشکان به کمک انواع آزمایش ها و تصویربرداری ها قادر به تشخیص عوامل کمردرد هستند. در حال حاضر پزشکان به کمک تصاویر ام آر آی (MRI)، پرتوگرافی (Radiographie)، سیتی اسکن (CT Scan)، اسکن استخوان و همچنین آزمایش خون، قادر به تشخیص اولیه دلایل بروز کمردرد هستند.

تشخیص کمر درد

چگونه کمردرد خود را درمان کنیم؟

به طورکلی روش های مختلفی برای درمان کمردرد ارائه میشود که اکثر آنها روش هایی غیرتهاجمی است.

درمانهای دارویی

برخی از پزشکان باتوجه به وضعیت فرد و عوامل بیماری ممکن است دارو تجویز کنند. داروهایی که عضلات را شل کرده و یا دارویی که صرفاً تسکین دهنده درد هستند.به هرحال دارو می بایست صرفاً توسط پزشک معالج و پس از انجام معاینات و آزمایش های کافی جهت تشخیص عامل یا عوامل درد کمر ارائه گردد.

فیزیوتراپی

درصورتی که علت کمردرد مربوط به عوامل مکانیکی باشید پزشک به احتمال فراوان به شما فیزیوتراپی را پیشنهاد میدهد. به کمک فیزیوتراپی میتوان درد را تسکین داد و وضعیت سلامتی کمر و ستون فقرات را بهبود بخشید.

فیزیوتراپی

تغییر سبک زندگی

برخی از بیماری ها به دلیل سبک زندگی نامناسب بروز میکنند؛ لذا جهت درمان میبایست ابتدا سبک زندگی خود را تغییر دهیم. کمردرد هم از آن دردهاست که اولین قدم برای درمان آن تغییر سبک زندگی است. داشتن تحرک کافی، غذای سالم، بهبود وضعیت بدن هنگام نشستن و خوابیدن از جمله کارهایی است که میبایست جهت بهبود کمردرد انجام شود.

تغییر سبک زندگی

استفاده از وسایل کمکی

گاهی نیاز است از وسایل کمکی نظیر ساپورترها استفاده کرد. به عنوان مثال ساپورترهایی که کمک می کنند در هنگام نشستن انحنای ستون فقرات را در حالت طبیعی قرار داد یا استفاده از بالشتک های طبی هنگام نشستن پشت میز جهت حفظ گودی کمر از این جمله وسایل کمکی هستند.

قوزبند

جراحی و روشهای تهاجمی

در موارد بسیار خاص که بیماری شدت گرفته و درد زندگی فرد را مختل میکند و امکان انجام درمان های غیرتهاجمی نیست با تشخیص پزشک از عمل جراحی جهت رفع مشکل استفاده میشود. روشهای تهاجمی در درمان کمردرد بسیار نادر هستند و توصیه اکثر پزشکان جهت درمان کمردرد، فیزیوتراپی و اصلاح سبک زندگی است.

پیشگیری بهتر از درمان است

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است. به جای اینکه به دنبال درمان یک بیماری یا درد باشیم شاید بهتر آن باشد که قبل از بروز بیماری اقدامات لازم را انجام دهیم و خود را در معرض آن قرار ندهیم. در خصوص کمردرد هم بهترین راه پیشگیری است.

پیشگیری کمردرد

پرهیز از نشستن های غیراستاندارد و طولانی مدت

امروزه شغل اکثر افراد پشت میز است و افراد ساعات متمادی با کامپیوتر کار میکنند. در چنین شرایطی رعایت استانداردها میتواند مانع از بروز بیماری های مرتبط با کمر و ستون فقرات گردد.

نحوه صحیح نشستن

سعی کنید به مدت طولانی پشت میز ننشینید و هراز گاهی به خود استراحت داده و کمی قدم بزنید و عضلات خود را کش دهید. (تمرینهای کششی ورزشی)

بار سنگین بلند نکنید

یکی از دلایل اصلی بروز کمردرد بلندکردن بار سنگین توسط بیماران عنوان شده است. بلندکردن بار سنگین فشار مضاعفی به ستون فقرات شما وارد میآورد و باعث ازبین رفتن غضروف ها و دیسک ها می شود.

کمر درد زنان


همچنین بلندکردن غیراستاندارد اجسام سنگین میتواند تأثیر دوچندانی بر وخامت اوضاع داشته باشد؛ لذا سعی کنید اولاً جسم سنگینی بلند نکنید ثانیاً اگر می خواهید جسمی را بلند کنید حتماً بدن خود را در حالتی استاندارد قرار دهید تا کمترین فشار به مهره های شما وارد شود.

کاهش وزن

اگر وزن شما زیاد است احتمال ابتدا به کمردرد در شما افزایش می یابد. سعی کنید وزن خود را در حالت نرمال حفظ کنید. همیشه شادابی و تندرستی باعث پیشگیری از بروز بیماریهای مختلف میگردد. وزن زیاد فشار به مهره ها و ستون فقرات را افزایش داده و همچنین افزایش گودی کمر را نیز به دنبال خواهد داشت.

عوامل بسیار زیادی در بروز کمردرد و دیسک کمر دخیل هستند. به عنوان مثال مشکلات عضلانی، انحراف ستون فقرات، شکستگی ها یا دررفتگی های استخوانی، بروز آرتروز، عروق خونی، تنگی کانال نخاعی، تومورهای بدخیم و خوش خیم، بیماریهای عفونی و عوامل خارج از ناحیه کمر و ستون فقرات میتوانند در بروز بیماری و درد در کمر نقش داشته باشند.

استفاده از بالشتک های طبی

بالشتک طبی

در هنگام خوابیدن از بالشتک های طبی استفاده کنید.

مهم ترین ابزار هم جهت پیشگیری و هم تا حدوی درمان،کفش مناسب است.

بله! کفش نامناسب تأثیر بسیار زیادی در ابتدا به کمردردهای مزمن دارد. بسیاری از خانم ها نمی دانند علت کمردرد آنها شاید استفاده از کفش های پاشنه بلند باشد. کفش های تونیک، کفش های پاشنه بلند و یا تخت، دمپایی و… میتوانند باعث بروز کمردرد شوند.

درمان کمر درد زنانه

کفش های پاشنه بلند هم موجب فشار زیاد به انگشتان جلوی پا میشوند و هم خطر زمین خوردن را به دلیل کاهش سطح ثبات افزایش می دهند. همچنین با تغییر مرکز ثقل موجب فشار به کمر و عقب زدن باسن و لذا کمردرد می‎ شوند.
در چنین شرایطی پیشنهاد میشود حتما به فکر خریدن یک جفت کفش مناسب باشید.اساساً کفش های طبی و یا ورزشی با هدف برطرف کردن مشکلات اسکلتی – عضلانی طراحی شده است و با توجه شکل ظاهری خود از قوس کف پا، پایین پا، پاشنه پا و کف پا به خوبی مراقبت می کند.

انواع کفش

مهمترین نکته در خرید کفش های طبی و ورزشی توجه به قوس کف پاست. در افراد مختلف این قوس ممکن است بیشتر یا کمتر باشید؛ لذا هنگام خرید کفش طبی این موضوع را در کنار کارایی کفش در نظر بگیرید. سعی کنید کفش مناسب خود را باتوجهبه کارکرد و میزان قوس موردنیاز انتخاب کنید.

کفش مردانه مخصوص دیسک کمر

کفش پیاده روی

کفش های پیاده روی قوس کف پا را پایدارتر نموده و مانع از افزایش قوس میشود. این امر فشار کمتری به کمر شما وارد می آورد و پا را در بهترین حالت خود نگه میدارد.

کفش مینیمال

این کفش یک تفاوت بزرگ با سایر کفش ها دارد. این کفش به گونه ای طراحی شده است که به جای کف پا فشار اصلی هنگام راه رفتن بر روی بخش میانی پا قرار میگیرد و برای افرادی مناسب است که در پاشنه پا دچار مشکلاتی هستند.

کفش مخصوص دیسک کمر

کفش با کفی طبی و طراحی خاص

اگر صافی کف پا یا قوس زیاد کف پا دارید، ممکن است از یک کفی نگهدارنده قوس کف پا به نام ارتز یا کفی طبی استفاده کنید که جذب شوک را به طور خاصی برای شکل پای شما فراهم میکند.
درصورتی که وضعیت پای شما خاص بوده و قوس آن نامتعارف است نیاز است که کفی طبی اختصاصی شما طراحی و ساخته شود. برای چنین منظوری دستگاه های پیشرفته کف پای شما را اسکن نموده و کفی طبی مناسب شما طراحی و ساخته میشود.

بهبود گردش خون

همان طور که می دانید پا قلب دوم شماست. یکی از وظایف مهم پا بازگرداندن خون از پایین بدن به سمت قلب است. کفش مناسب با تحریک عضلات سبب عملکرد بهتر پا در گردش خون می شود و در بلندمدت تأثیر به سزایی در عملکرد قلب و عروق شما دارد. همچنین یک کفش طبی مناسب از پای شما در برابر آسیب های سلولی و ورم محافظت میکند.

کفش درمانی

به شما فروشگاه اینترنتی کفش شیک کار را جهت خرید آنلاین انواع کفش پیشنهاد می کنیم.شیک کار با تخصصی کارکردن در این حوزه یک مرجع معتبر است.بخش مهمی از الگو ما سایت mayoclinic است که مرجع بزرگ جهانی است.

خرید مناسب ترین کفش مردانه
خرید بهترین کفش زنانه

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *